Longley Park Golf Club

Secretary Tel : 01484 431885           Stewardess Tel: 01484 426932

2018

Notable events

NOVEMBER

3 Monthly Medal

4 Winter League wk4

4 Yellow Ball (Alternate Day)

7 Wednesday Medal

8 Yellow Ball (Team of 3)

10 4 man Am Am

11 Winter League wk5

17 Winter 4 Ball

18 Winter 4 Ball

21 Wednesday Stableford

24 3 man Texas Scramble

25 Winter League wk6

 

MARCH 2nd                     Longley Park G. C. Gents Dinner (7 for 7.30)
MARCH 27th                    Longley Park Golf Club A.G.M.
MARCH 20th                    Rabbits Section A.G.M.        
APRIL 15th                       Captains Drive-In
AUGUST 26th                   Around The World (Club Social)
SEPTEMBER 22nd            Longley Park G.C. Finals Presentation Night (8-00)           
OCTOBER 25th                Ladies Section Dinner
NOVEMBER 2nd               Rabbits Section Gents Dinner (7 for 7-30 Lounge Suits)

AUGUST

2 Retired Gents v Crow Nest Park (away) 9:00am

2 Medal 8

3 Junior Medal (4) 1:30pm

4 Monthly Medal

7 Junior Medal (5) 1:30pm

8 Wednesday Medal

9 Centenary Cup - Major

9 Retired Gents v Crosland Heath (away) 9:30am

10 Junior Medal (6) 1:30pm  

11 Rabbit Captains Prize (Rabbit Major)

12 Open 4 Ball

14 Retired Gents ‘Stableford Shield’ 10:00am

14 Townend Trophy ( Juniors)

15 Wednesday Stableford

16 Medal 9

17 Junior Medal (7) 1:30pm

17 Scratch Shoot-out from 4:30pm

18 Veterans Cup (Club Major)

19 Friendly Fourballs

19 Medal 10

21 Junior Medal (8) 1:30pm

21 Rabbit League v Queensbury (home)       

23 Roebuck Bowl Stableford - Major

24 Scratch Shoot-out (4.30pm start)

25 Harry Wortley Trophy (Rabbit Major)

26 ‘Round The World’ (Fun Team Club Competition)

30 Medal 11

31 Retired Gents Annual Trip (Cleckheaton G.C.)

31 Junior Shoot-out from 4:30pm      

31 Rabbits Shoot-out from 5pm

FIXTURES 2017/2018    

FEBRUARY

3 Monthly Medal

4 Winter League – week 13

4 Texas Scramble (Alternate day)

7 Wednesday Medal

8 Texas Scramble (Team of 3)

10 Fourball Stableford (pairs)

11 Friendly Fourballs

17 Winter Fourball

18 Winter Fourball

21 Wednesday Stableford

24 3 man Cocktail

25 Winter League – Quarter Final

MAY

1 Retired Gents v Crow Nest Park (home) 9:30am

1 Rabbit League v Hebden Bridge (away)

3 M Shaw & P Oxley Jubilee Salvers (Foursomes)

4 Union Junior Team v Crow Nest Park (away)                     

5 Monthly Medal (EGU Gold Medal Qualifier)

6 Friendly Fourballs

7 Junior Stableford (4) 1:30pm

7 Rabbit League v Hebden Bridge (home)

8 Rawlinson Medal Trophy – Major (Qualifiers only)

9 Wednesday Medal

10 Golf Foundation Brooch

12 Spring Invitation

13 Sugden Cups Mixed Foursomes (Club Major) 8 pairs to qualify

14 Ladies Invitation AmAm

15 Retired Gents v West Bradford (home) 9:30am

17 Medal 5 (Dyson Scratch Cup qualifying round)    

18 Union Junior Team v Lightcliffe (home)

19 Spring Stableford

20 Middleton Cups (Club Major) 8 pairs to qualify

21 HHDGU Junior Foursomes 1st round

22 Rabbit League v Outlane (away)

22 Union Scratch Team v Marsden (home) 5:30pm 

23 Wednesday Stableford

24 May Bowker Salver

24 Union Handicap Team v Todmorden (away)

25 Union Junior Team v Outlane (away)

26 Summer Fourball competition

27 Trustees Cup (Club Major) 8 to qualify

29 Junior Medal (1) 1:30pm

29 Rabbit League v Outlane (home)

30 Union Scratch Team v Elland (away)

31 Macmillan Silver Spoons Stableford

 

JUNE

1 Union Handicap Team v Huddersfield (home) 5:30pm                  

2 Monthly Medal

3 Rabbits Classic

5 Retired Gents v Hanging Heaton (away) 9:00am

5 Union Scratch Team v Ryburn (home) 5:30pm                    

6 Wednesday Medal            

6 Union Handicap Team v Ryburn (away)

7 Ada Carter Veteran’s Cup – Major

8 Captains Trip          

9 A Kaye Cup (Club Major)

10 Mixed Open Greensome – 1:00pm

12 Lady Captain’s 1st Round - Major

12 Rabbit League v Marsden (home)

13 Captains Team v Crosland Heath (home) 5:00pm

14 Lady Captain’s 2nd Round - Major

14 Union Scratch Team v Queensbury (away)

15 Union Handicap Team v Queensbury (home) 5:30pm                 

16 J L Cowgill Cup

17 Schofield Cups (Club Major)

17 Medal 6

18 HHDGU Scratch & Handicap Foursomes 1st round

19 Retired Gents v Hanging Heaton (home) 9:00am

19 Rabbit League v Marsden (away) 

20 Wednesday Stableford

21 Ladies Committee Prize                

22 AmAm                   

23 Heneghan Cup (Rabbit Major)

24 Dawn Chorus

24 Midsummer Madness (shot gun start at 1:00pm)

26 Retired Gents v Queensbury (away) 12noon

26 Rabbit Friendly v Elland (away)

28 Union Scratch Team v Marsden (away)

28 Albert Stawman Trophies (gross & Nett)

29 Union Handicap Team v Todmorden (home) 5:30pm

29 Union Junior Team v West End (away)

MARCH

3 Monthly Medal

4 Winter League – Semi Final

4 Cocktail (Alternate day)

7 Wednesday Medal

8 Cocktail (Team of 3)

10 Individual Stableford

11 Winter League Final

17 Winter Fourball

18 Winter Fourball

21 Wednesday Stableford

24 4 man Texas Scramble

25 Friendly Fourballs

25 Take Your Pick (Alternate day)

29 Take Your Pick (Closing date Coronation Cup)

JANUARY

1 New Years Day Texas Scramble (shot-gun start) - 11.30am

6 Monthly Medal

7 Winter League – week 10

7 5 club Stableford (Alternate day)

10 Wednesday Medal

11 5 club Stableford

13 5 club challenge

14 Winter League – week 11

20 Winter Fourball

21 Winter Fourball

24 Wednesday Stableford

27 3 man Texas Scramble

28 Winter League – week 12

SEPTEMBER

1 Monthly Medal

2 Autumn Stableford (alternate day)

3 Mary Shaw final (Juniors)

5 Wednesday Medal

6 Autumn Stableford

8 S S Cooper Cup (Club Major)                   

9 Rabbits v Tigers

10 Stuart W Sutcliffe Memorial Trophy (Junior Open)

12 Wednesday Stableford

13 September Stableford

15 Texas Scramble

19 K Sykes Trophy

20 Medal 12

22 Finals Day

23 Medal 13

27 Medal 14

30 Medal 15

JULY

3 Union Scratch Team v Elland (home) 5:30pm

3 Captains Prize for Ladies 1st round - Major

4 Captains Team v Meltham (away)

5 Union Handicap Team v Huddersfield (away)

5 Captains Prize for Ladies 2nd round - Major

6 Union Junior Team v Crow Nest Park (home)

7 Captains prize Rd 1

8 Captains Prize Rd 2

9 Ladies Open AmAm

10 Retired Gents v Crosland Heath (home) 9:00am

10 Rabbit League v Huddersfield (home)

11 Union Scratch Team v Ryburn (away)

11 Captains team v Outlane (away) 5:00pm

12 John Cowgill Cup - Major

13 visiting party 11:30am

13 Union Handicap Team v Ryburn (home) 5:30pm

14 Monthly Medal (W Jackson Millenium Cup)

15 Committee Trophy

15 visiting party 11:30am

17 Retired Gents v Tunshill (home) 12noon

17 Union Scratch Team v Queensbury (home) 5:30pm

18 Wednesday Medal

19Union Handicap Team v Queensbury (away)

19 Summer Stableford

20 Union Junior Team v Lightcliffe (away)

21 T Ward Trophy (Club Major)

22 F W Haigh Scratch Cup (Open)

22 Medal 7

24 Rabbit League v Huddersfield (away)

24 Retired Gents v Tunshill (away) 12noon

25 Wednesday Stableford

26 Margaret Mitchell Cup – Major

27 Junior Medal (2) 1:30pm

27 Union Junior Team v Outlane (home)

28 Schofield Putter (Rabbit Major)

29 Centenary Plate (club competition for all members)

31 Rabbit League v Queensbury (away)

31 Junior Medal (3) 1:30pm

FEBRUARY

2 Monthly Medal

3 Winter League quarter-finals

3 Texas Scramble (Alternate day)

6 Wednesday Medal

7 Texas Scramble (Team of 3)

9 Fourball Stableford (pairs)

10 Friendly Fourballs

16 Winter Fourball

17 Winter Fourball

20 Wednesday Stableford   

23 3 man Cocktail

24 Winter League semi-finals

OCTOBER

4 Medal 16

5 LP Lady Past Captain’s Competition 1:00pm

6 Monthly Medal

7 Winter League wk1

7 Turkey Trot (Shotgun start 1:00pm)

10 Wednesday Medal

11 Medal 17

13 Turkey Trot

14 Turkey Trot (am)

14Take your Pick (Alternate Day)

18 Take Your Pick

20 Daily Mail Foursomes

21 Winter League wk2         

24 Wednesday Stableford

25 9 hole competition

27 Yellow Ball

28 Winter League wk3

 

 

JANUARY

1 New Years Day Texas Scramble (shot-gun start)

5 Monthly Medal

6 Winter League wk11

6 5 club Stableford (Alternate Day)

10 5 club Stableford

12 5 club challenge

13 Winter League wk12

19 Winter Fourball

20 Winter Fourball

23 Wednesday Stableford

26 3 man Texas Scramble

27 Winter League wk13

 

 

MARCH

2 Monthly Medal

3 Winter League Final & P Phillips Memorial Plate

3 Cocktail (Alternate day)

6 Wednesday Medal

7 Cocktail (Team of 3)

9 Individual Stableford

10 Friendly Fourballs

16 Winter Fourball

17 Winter Fourball

20 Wednesday Stableford

23 4 man Texas Scramble

24 Friendly Fourballs

24 Take Your Pick (Alternate day)

28 Take Your Pick (Closing date for Coronation Cup)

FIXTURES 2018/2019    

DECEMBER

1 Monthly Medal

2 Winter League wk7

2 Tri-Am (Alternate day)

5 Wednesday Medal

6 Tri-Am (Team of 3)

8 Winter Bogey

9 Winter League wk8

15 Xmas 4 ball

16 Xmas 4 ball

19 Wednesday Stableford

23 Winter League wk9

24 Xmas Eve Competition

26 Boxing Day Am-Am – (shot-gun start) – 8.30am

29 3 Man Cocktail

30 Winter League wk10

 

2019

APRIL

3 Retired Gents v Queensbury (home) 12noon

3 Junior Stableford (2) 1:30pm

5 Medal 1 (closing date for Roebuck Cup)

7 Monthly Medal (PGA Qualifier)

8 Friendly Fourballs

8 Medal 2

10 Junior Stableford (3) 1:30pm

11 Wednesday Medal

12 Club Foursomes + YLCGA qualifying round.

14 Union Fourball qualifier

15 Captain v Secretary & Captains Drive-in.

18 Wednesday Stableford

19 Spring Stableford

19 Retired Gents v West Bradford (away) 9:30am

21 Sutcliffe Bowl (Club Major)

26 Medal 3 (Committee Trophy qualifying round)

27 Union Junior Team v West End (home)

28 Rawlinson Bowl (Rabbit Major)

29 J Kaye Cup (Club Major) - 8 to qualify

29 Medal 4